Operátorské panely (HMI)

Operátorské panely, ve zkratce HMI (Human Machine Interface) jsou prostředkem pro ovládání nebo čtení informací, které se dějí na pozadí programu v PLC. Operátorské panely rozlišujeme na textové nebo grafické. Grafické panely mohou být i s dotykovou obrazovkou, tzv. Touch panel nebo s tlačítky, případně kombinace obojího. Projekt pro operátorské panely se většinou vytváří v samostatném vývojovém prostředí, nebo přímo v programovacím prostředí PLC.

Nejjednodušším operátorským panelem je LOGO TD, které je možné připojit k řídícímu relé LOGO a výrazně zkomfortnit ovládání zařízení. V tomto případě se jedná čistě o textový displej, ale s možností zobrazení např. bargrafů.

Pokročilejší panely jsou řady KP300, jenž se programují ve WinCC Basic od V11. Jsou černobílé, ale umožňují měnit barvu pozadí. Tato vlastnost se dá použít i místo signálního majáku. Navíc má 10 funkčních kláves, čehož se dá s výhodou použít jako náhrada tlačítek. Komunikace probíhá po ethernetovém rozhraní.

Grafické panely začínají od uhlopříčky 4 palce (panely společnosti Siemens) až po 15 palců. Ovládají se dotykem a je možné vložit jako pozadí např. obrázek zařízení, či 3D model, apod. Obrazovka se tak stává ještě více názornější a intuitivnější pro obsluhu.

HMI panely Siemens řady Basic začínají označením KTP400, následuje KTP600,KTP1000 a TP1500. Písmeno K označuje Keys – tlačítka, T – touch, což znamená dotykový displej. První číslo poté rozměr uhlopříčky panelu v palcích 4-15 palců.

Vyšší řada panelů má pojmenování Comfort, displej má vyšší rozlišení, umožňuje mnoho způsobů připojení (Ethernet, Profibus, USB), archivaci parametrů, atd. Jeho cena je ale takřka dvojnásobná, ale umožňuje toho mnohem více.

Programuji vizualizace pro veškeré panely Siemens. Netýká se to pouze nových projektů, ale i úprav projektů pro starší panely na nové.